Контакты: тел: +380 (44) 230-05-05 | e-mail: info@sbm.ua | |

Чи будуть перевіряти в 2015 – 2016 роках!?

15 Января 2015, 16:28

Суб’єкти підприємницької діяльності та громадяни вже на собі відчули ті зміни, які приніс з собою новий 2015 рік.

 

З 1 січня 2015 року продовжено мораторій на проведення перевірок контролюючими органами суб’єктів господарювання. Законодавцем передбачена можливість проведення перевірок одразу в двох різних законах, які відрізняються між собою.

По-перше, пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 року № 71-VIII встановлено загальне правило, яке передбачає, що у 2015 та 2016 роках для перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік (в 2015 це 2014, в 2016 це 2015) контролюючими органами здійснюються:

- виключно з дозволу Кабінету Міністрів України;

- за заявкою суб’єкта господарювання щодо його перевірки;

- згідно з рішенням суду;

- згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України.

 

Встановлено виключення з даного правила.

- якщо суб’єкти господарювання ввозять на митну територію України та/або виробляють та/або реалізують підакцизні товари. Перелік підакцизних товарів визначений ст. 215 ПК України;

- на перевірки дотримання норм законодавства з питань наявності ліцензій, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, єдиного соціального внеску, відшкодування податку на додану вартість;

- з 1 липня 2015 року на перевірки платників єдиного податку другої і третьої (фізичні особи - підприємці) груп, крім тих, які здійснюють діяльність на ринках, продаж товарів у дрібнороздрібній торговельній мережі через засоби пересувної мережі, за винятком платників єдиного податку, визначених пунктом 27 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, з питань дотримання порядку застосування реєстраторів розрахункових операцій.

Таким чином у 2015 – 2016 роках, у тих суб’єктів господарювання у кого обсяг доходу менший за 20 мільйонів гривень та не здійснюють ввезення, виробництво та продаж підакцизних товарів, контролюючі органи мають право здійснити перевірку за попередній рік лише в чотирьох випадках зазначених вище. Разом з тим, контролюючі органи мають право здійснювати перевірку з питань наявності ліцензій, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, єдиного соціального внеску, відшкодування податку на додану вартість. 

 

По-друге, інше згадування про мораторій на проведення перевірок суб’єктів господарювання міститься в пункті 8 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 р. №76-VIII.

Даним законом передбачено, що перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби України та Державної фінансової інспекції України) здійснюються протягом січня - червня 2015 року виключно з дозволу Кабінету Міністрів України або за заявкою суб’єкта господарювання щодо його перевірки.

Тобто, даним законом встановлена заборона на проведення перевірок контролюючими органами до червня 2015 р. при цьому, Державна фіскальна служба України та Державна фінансова інспекції України може здійснювати перевірки суб’єктів господарювання без будь-яких обмежень.

 

По-третє, в даному випадку маємо ситуацію, коли два нормативно-правових акта, які мають однакову юридичну силу регулюють правовідносини про різному.

Вважаємо, що оскільки питання проведення перевірок платників податків врегульовано Податковим кодексом України, то при вирішенні питання щодо права на проведення перевірок платників податків потрібно застосовувати Закон України від 28.12.2014 року № 71-VIII оскільки саме даний закон вносить зміни до Податкового кодексу України.